Geometri Nasıl Çalışılır?

Geometri konu bakımından diğer derslerden az konuya sahip olmasına rağmen, en çok soru çözümü yapılması gereken derstir. Birebir veya özel dersler aracılığıyla çok soru çözümü takip edilmelidir. Bununla birlikte yapılan soru çözümlerini özel olarak öğrenci kendisi de çözmelidir.

Geometri dersi, soruları çözmeye başladığınızı fark ettiğiniz anda müthiş zevk alabileceğiniz bir derstir. Fakat en ufak bir ilgisizlik gösterildiğinde kendisi çok nankör olup, görme, hayal gücü ve işlem süratinizde düşüş başlar.

Özellikle mühendislik, mimari ve tasarım konularında geometrinin yeri farklıdır. Üç boyutlu düşünme, mantık yürütme, seri ve farklı düşünme yeteneklerinizi geliştirir.

Geometride sorular diğer derslerden farklı olup sadece bilgiye dayalı değil, görme ve hayal gücünü kullanma yönünde sorulur. Bu nedenle soruların çözümü için bilgi yönünden tam olmakla beraber yorum ve hayal gücünüzü, ayrıca mantığınızı kullanmalısınız.

Soruların genelde bir metin bir de şekil kısmı vardır. Soru çözümü yapılırken metin ve şekil birbirini tamamlamalı, bütün veriler şekle aktarılmalıdır.”Sanki dik gibi görünüyor veya eşit gibi görünüyor” gibi yaklaşımlardan uzak durulmalı ve verilen her bilginin soru çözümünde kullanılmasının gerekli olduğu unutulmamalıdır.

Verilen bilgilerin dışında soru çözümü yapılırken ek çizgiler çizebilmeli ve yardımcı doğrulardan faydalanmalıdır.

Derste öğretmeni dinlerken bilmediğimiz veya farklı gelen durumlar mutlaka not edilmeli ve kafamıza takılan her bir yer tek tek sorulmalıdır. Ezberlemek veya bilgi hamallığı yapmak yerine neyin nerden geldiği ve bu işin mantığının ne olduğunu anlamak daha önemlidir. Derse gelmeden önce anlatılacak konu ile ilgili mutlaka ön hazırlık yapılmalı ve terim kavramı, formüller farklılıklar göz önünde tutularak öğrenilmelidir.

Geometri dersine özel olarak çalışırken matematiğin bazı konuları çok iyi bilinmelidir. Mesela; rasyonel sayılar, denklemler, çarpanlara ayırma, köklü sayılar gibi… Ezber yerine yorum gücüne yatırım yapılmalıdır. Konu tekrarı yapılmalı, konu ile ilgili test, kitap ve soru bankaları elenmeli ayrıca unutmamak için rutin tekrarlar yapılmalıdır. Dersi severseniz başarı kendiliğinden gelir.

Abdullah KILIÇ

Etiketler: , , ,